As dori sa impartasesc si sa punctez celor care vor sa vina in Germania cateva recomandari pe scurt, din propria mea experienta. Unele chestiuni au fost deja scrise, dar sper sa fie de ajutor si postul meu, pentru ca probabil toti ne facem calcule la virgula si asteptarile legate de birocratia din Germania sunt mult mai optimiste decat realitatea.
Chestiuni generale:
1. In cazul in care aveti numai cetatenia romana (probabil marea majoritate dintre Dvs.), va trebuie permis de munca in Germania.
2. Permisul de munca se acorda pe combinatia angajator – angajat – loc de munca. Aceasta inseamna ca daca vreti sa va schimbati locul de munca in Germania, va trebuie un nou permis de munca, asociat cu noul angajator.
3. Dupa 1 an de zile de munca in Germania legal, 8h/zi, vi se va elibera, la cerere, un permis de munca nelimitat (ca timp si angajator).
4. Eliberarea permisului de munca nu este o simpla formalitate, acesta va poate fi refuzat.
5. Nu puteti aplica pentru permis decat dupa minim 3 luni de sedere in Germania.
6. Eliberarea permisului poate dura si 2 luni jumatate. Continue reading



















